MSSC - Competitions

GEORGE MASON CUP - 1st Round
18th November 2018
TIME ALLEYS
6.15pm 1&2 Fireballs Vs Dragons Winners: Fireballs
6.15pm 3&4 Arrows Vs Jokers Winners: Arrows
8pm 3&4 Flames Vs Alcoholics Winners: Alcoholics
Of the teams knocked out, Dragons achieved the highest score,
so Dragons will go into Round 2 of the George Mason Cup.
GEORGE MASON CUP - SEMI FINAL
3rd March 2019
6.15pm 1&2 Arrows Vs Fireballs Winners: Arrows
6.15pm 3&4 Dragons Vs Alcoholics Winners: Alcoholics
GEORGE MASON CUP - FINAL
12th May 2018
6.15 3&4 Arrows Vs Alcoholics Winners: Alcoholics
MATTIE - 1st Round
6th January 2019 Winners in green
TIME ALLEYS HDCP HDCP
6.15pm 1&2 David Mckinlay 5 Vs Len Jones 19 Tie 1
6.15pm 1&2 Kevin Mckinlay 8 Vs Ryan Crawford Rudland 6 Tie 2
6.15pm 1&2 Steven Rudland 13 Vs Marlena Steel 13 Tie 3
6.15pm 3&4 Jimmy McDonald 34 Vs B.J. 8 Tie 4
6.15pm 3&4 Malcolm Grabham 24 Vs Sean Bongartz 7 Tie 5
6.15pm 3&4 Kieran Moody 2 Vs Graham Duff 0 Tie 6
All other entrants are through to Round 2
MATTIE - 2nd Round
10th February 2019
6.15pm 1&2 John Chapman 15 Vs Ryan Crawford Rudland 6 Tie A
6.15pm 1&2 Sean Bongartz 7 Vs Steven Rudland 13 Tie B
6.15pm 1&2 Andrew M Steel 9 Vs Donna Millar-Wright 18 Tie C
6.15pm 1&2 Tom Hook 13 Vs Jocky McDonaugh 30 Tie D
6.15pm 3&4 Kieran Moody 2 Vs Colin Spence 12 Tie E
6.15pm 3&4 Andrew Steel 3 Vs David Mckinlay 5 Tie F
6.15pm 3&4 Jimmy McDonald 34 Vs Kathy McDonaugh 25 Tie G
6.15pm 3&4 Alan Steel 19 Vs Julie Crichton 26 Tie H
MATTIE - 3rd Round
31st March 2019
6.15pm 1&2 John Chapman 15 Vs Kieran Moody 2 Tie I
6.15pm 1&2 Tom Hook 13 Vs Alan Steel 19 Tie J
6.15pm 3&4 Andrew M Steel 9 Vs Sean Bongartz 7 Tie K
6.15pm 3&4 Kathy McDonaugh 25 Vs David Mckinlay 5 Tie L
MATTIE - SEMI FINAL & FINAL
5th May 2018 SEMI FINAL
6.15pm 1&2 Kieran Moody 2 Vs Andrew M Steel 9 Tie M
6.15pm 1&2 David Mckinlay 5 Vs Tom Hook 13 Tie N
FINAL
7pm 3&4 Andrew M Steel 9 Vs David Mckinlay 5
LADIES & JUNIORS SINGLES (Gents doubles preliminary round at same time)
26th May 2019 Winner in green
6.15pm 1&2 Donna Millar-Wright 18 Carol Rudland 28
Kathy McDonaugh 25 Betty McHattie 41
GENTS DOUBLES
26th May 2019 Winners in green
Preliminary Round
6.15pm 1&2 Tom Hook V Ryan Crawford Rudland P1
Colin Spence Jamie Cottle
6.15pm 3&4 Andrew Steel V Kieran Moody P2
Andrew M Steel Mark Cottle
6.15pm 3&4 Kevin Mckinlay V Bob Porteous P3
Gary Moffat John Anderson
First Round
7pm 1&2 Ryan Crawford Rudland V Andrew Steel Tie A
Jamie Cottle Andrew M Steel
7pm 1&2 Kevin Mckinlay V Alan Steel Tie B
Gary Moffat John Chapman
7pm 3&4 B.J. V Jimmy Macdonald Tie C
Graham Duff Malcolm Grabham
7pm 3&4 Steven Rudland V Harris Millar Tie D
Sean Bongartz David Mckinlay
Semi Final
5/10 min 1&2 Alan Steel V Andrew Steel Tie E
break John Chapman Andrew M Steel
3&4 Steven Rudland V B.J. Tie F
Sean Bongartz Graham Duff
Final
5/10 min 1&2 Andrew Steel V B.J.
break Andrew M Steel Graham Duff
MIXED DOUBLES
2nd June 2019 Winners in green
Preliminary Round
6.15pm 1&2 Carol Rudland V Kathy McDonaugh P1
Malcolm Grabham Ryan Crawford Rudland
6.15pm 3&4 Betty McHattie V Maureen Duff P2
Alan Steel Graham Duff
First Round
7pm 1&2 Kathy McDonaugh V Maureen Duff Tie A
Ryan Crawford Rudland Graham Duff
7pm 1&2 Julie Chrichton V Joel Rutherford Tie B
Andrew Steel Andy Rutherford
7pm 3&4 Kieran Moody V Donna Millar-Wright Tie C
Alison Moody B.J.
7pm 3&4 Marlena Steel V John Chapman Tie D
Andrew M Steel Edith Black
Semi Final
5/10 min 1&2 Julie Chrichton V Kathy McDonaugh Tie E
break Andrew Steel Ryan Crawford Rudland
3&4 Marlena Steel V Kieran Moody Tie F
Andrew M Steel Alison Moody
Final
5/10 min 1&2 Julie Chrichton V Kieran Moody
break Andrew Steel Alison Moody
SUMMER CUP & PRESENTATION NIGHT
9th June 2019 Winners in green
TIME ALLEYS
6.15pm 1&2 Arrows Vs Flames Tie A
6.15pm 3&4 Fireballs Vs Jokers Tie B
Semi Final & Buffet
7pm 1&2 Dragons Vs Fireballs Tie C
7pm 3&4 Alcoholics Vs Flames Tie D
Final After presentation and raffle
1&2 Fireballs Vs Alchoholics